X
 11.02.2021 Живот

Ова се мерките за заштита од коронавирусот воведени на „Аустралијан опен“

Неодамна во Мелбурн започна отвореното тениско првенство на Австралија, познато како „Аустралијан опен“, откако претходно беше одложено за три недели.

Пред почетокот сите натпреварувачи биле во 14-дневен карантин, а на овој начин државата успева да го контролира ширењето на коронавирусот во последните месеци. Илјадници обожаватели ги следат натпреварите, а главниот приоритет на организаторите е да се задржи безбедноста.

Како што покажува репортажата на Би-би-си во продолжение, главниот „моден додаток“ на првенството е маската, која е задолжителна во групи и во затворени простории. Мешањето на гледачите е ограничено бидејќи секој билет ги носи посетителите директно во делот на нивното место.

Поставени се над 800 уреди за санитација во тенискиот парк, а масите во кафулињата и рестораните се чистат по секој гостин. Целиот парк детално се чисти секоја вечер, а насекаде има пораки за оддалечување од другите посетители и водење лична хигиена. Рестораните нудат опција за правење нарачка преку телефон, а гледачите само ја земаат храната.

Ризикот за ширење на коронавирусот постои дури и со овие мерки, но организаторите велат дека првенството ќе се одржи докрај дури и доколку има случаи на Ковид-19.Извор: bbc.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот