X
 11.09.2018 Живот

9/11: Застрашувачки коментар на еден новинар пред терористичкиот напад

Австралиецот Џон Бурфит бил во кулите-близначки 48 часа пред да бидат срушени и направил коментар што го прогонува до ден-денес.

- Толку сме високо, што можеме да ги видиме авионите како полетуваат од аеродромот ЏФК!

Пред моето лице се наоѓаше огромниот прозорец што го опкружуваше „Виндоус оф д ворлд“, познатиот ресторан на врвот на северната кула во Светскиот трговски центар во Њујорк.

По повеќе од 48 часа, на 11 септември 2001 година, овој ресторан престана да постои бидејќи северната кула се урна во 10:28 часот, откако „флајт 11“ од „Американ ерлајнс“ се удри во неа. Јужната кула се урна 29 минути подоцна. 2.753 животи згаснаа.

Мојата прва посета на кулите-близначки беше на 8 септември 2001 година. Тоа беше и мојот последен ден во Њујорк пред да заминам во Лондон.

1

По шоу-матинето на Бродвеј мојот пријател Кат ме праша дали некогаш сум ги посетил кулите-близначки. Одреков, па затоа отидовме да ги посетиме.

Никој никогаш не рекол дека кулите-близначки се убави. Всушност, кога комплексот првпат бил отворен во 1973 година, бил опишан како „монструозен“ поради бруталниот изглед. Но, погледот кон нив кога излегов од такси-возилото, гледајќи го начинот на кој ја поврзуваа земјата со небото, беше неверојатен.

Ресторанот се наоѓаше на 107. кат. Самото пристигнување до ресторанот беше авантура. Имаше експресен лифт, но за време на нашата посета не работеше, па затоа се качивме на друг лифт што нè одведе на 78. кат. Оттаму моравме пешки да одиме на другата страна на зградата и да се качиме на друг лифт. Уште еден лифт и 23 ката, и пристигнавме до ресторанот - беше како да влегуваме во друг свет.

Првиот ресторан бил отворен во 1976 година и често се велеше дека големината на искуството го менува мислењето на критичарите за кулите-близначки.

2
Ресторанот каде што бил Џон Бурфит


„Виндоус он д ворлд“ беше како да патувате во минатото, во 70-тите, со голем отворен простор. Не беше кич, но дефинитивно беше како од друга ера.

- Ова изгледа како ресторан на врвот на зградата од филмот „The Towering Inferno“ (во филмот избива пожар во лошо изградената зграда што се заканува дека ќе ја уништи кулата) - му реков на мојот пријател.

Овој невин коментар ме прогонуваше во наредните денови.

По 48 часа го гледав хоророт на телевизија, кога кулите се претворија во прашина. Се прашував за човекот што нѐ придружуваше во лифтот, дали работеше дента на несреќата, и ако работеше, дали излезе навреме. Голема беше веројатноста да излезе навреме бидејќи авионот се сруши на 93. кат.

Што се однесува до шанкерот што нѐ послужи со пијалак и келнерите што нѐ послужија со оброците, немаше никаква надеж за никој од нив ако работеа во вторникот наутро, бидејќи несреќата ги уништи сите лифтови и скали за излез.

Гледајќи ги снимките на кои луѓето очајно се бореа за воздух и се обидуваа да привлечат внимание за да бидат спасени, ме полазија морници.

Една година подоцна се вратив во Њујорк. Овој пат на местото имаше длабока дупка што изгледаше како отворена рана. Како што поминував покрај постерите и пораките од роднините на загинатите, во близина на местото каде што се наоѓаа кулите-близначки, забележав слика од еден постар Афроамериканец. Моите мисли се вратија назад во саботата вечерта. Дали тоа е истиот човек што го сретнав за време на мојата посета во Светскиот трговски центар? Ова прашање сѐ уште ме прогонува на секоја годишнина од терористичкиот напад.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот