X
 12.04.2020 Здравје

Коронавирус: Регистрирани 68 новозаразени во земјава

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус. По градови: Скопје – 15, Куманово – 18, Прилеп -14, Тетово -2, Струга – 10, Велес – 6, Битола -1, Гостивар -1 и Кочани -1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со овој вирус во нашата земја изнесува 828 лица. Според местото на живеење, досега се регистрирани во:

-        Скопје – 312
-        Куманово - 200
-        Дебар – 49
-        Штип-27
-        Прилеп –72
-        Тетово – 33
-        Струга – 43
-        Велес – 30
-        Битола –9
-        Охрид –4
-        Кавадарци - 3
-        Гостивар –8
-        Гевгелија – 4
-        Струмица – 2
-        Крива Паланка-3
-        Радовиш - 4
-       Крушево – 3
-        Кочани – 21
-        Пробиштип - 1

Во изминатото деноноќие направени се 404 теста. Досега во земјата се направени вкупно 8.057 тестирања на коронавирус.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје