X
 13.04.2020 Живот

Четири девојки живеат во зоолошка градина за да се грижат за животните за време на пандемијата

Поради негативните вести што ги слушаме последниов период, заборавивме дека може да се случуваат и убави работи. Една прекрасна приказна е поврзана со зоолошка градина во Велика Британија.


Фото: Facebook

Пред неколку дена една зоолошка градина во Корнвол, наречена „Парадајз парк“, објави дека ќе биде затворена за јавноста поради ширењето на коронавирусот. Четири девојки што работат во зоолошката градина, Емили, Сара-Џејн, Изи и Лејла, се понудиле да се преселат во зоолошката градина и да живеат таму три месеци за да можат да се грижат за животните.


Фото: Facebook

Нивните колеги ќе продолжат повремено да доаѓаат, но четирите девојки целосно се преселиле во зоолошката градина.


Фото: Facebook

Извор: art-sheep.com 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот