X
 12.06.2024 Живот

Погледнете како се создаваат звучните ефекти за филмовите

Сакате да знаете како се создадени звучните ефекти што ги слушате во вашите омилени филмови? Се прашувате кој ги прави овие звуци?

Дизајнер на звук за филмови е личноста која ги создава овие иновативни звуци што ѝ го привлекуваат вниманието на публиката.

Што прави дизајнерот на звук?

Дизајнерот на звук има работно познавање за различни алатки и опрема, како и техники за обликување на звукот. Дизајнерот на звукот ѝ го привлекува вниманието на публиката и ја држи доволно долго за да ја наведе во акција и авантура.

Во филмската продукција секој звук што влегува во дијалозите, партитурите, амбиентот и секое друго нешто што го слушате додека го гледате омилениот филм е усовршено од дизајнерот на звук.

Во продолжение видеото покажува како се создаваат дел од овие звуци.Извор: Facebook
Фото: Screenshot/Facebook
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот