X
 13.06.2024 Наука

Вештачката интелигенција го учи „јазикот на туморите“ за да воспостави подобра дијагноза

Компјутерски систем кој користи вештачка интелигенција за да го научи „јазикот на туморите“ може да помогне за побрзо дијагностицирање на болеста, велат експертите.

Системот може да открие знаци на болест во биолошките примероци со висока точност и да го предвиди исходот од третманот. Патолозите во моментов ја вршат оваа работа со анализа на примероци од ткиво на пациенти со рак под микроскоп.

Анализата на компјутерскиот систем за видот на туморот и фазата на болеста им помага на лекарите да проценат каква терапија би му била потребна на пациентот и какви се шансите за лекување.

Меѓународен тим од експерти за вештачка интелигенција и тумори, предводен од експерти од универзитетите во Глазгов и Њујорк, разви нов систем наречен хистоморфолошки фенотип на учење.

Основата биле илјадници слики со висока резолуција на аденокарцином на белите дробови кај 452 пациенти од базата на податоци на Националниот институт за туморски геном од САД. Тие, исто така, користеле дополнителни информации за напредокот на болеста.

Алгоритамот правилно ги проценил шансите за преживување во 72 отсто од случаите, а патолозите ја извршиле истата задача со точност од 64 отсто.

Слични соодноси биле постигнати при анализа на 10 други вида тумори, покажа истражувањето.

Извор: Zimo.dnevnik.hr
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука