X
 14.05.2021 Живот

Како е да чекате ред за да стигнете до врвот на Монт Еверест?

Пред пандемијата сè поголем број луѓе се охрабруваа да се качат до врвот на Монт Еверест - највисоката точка на Земјата.

Репортажа на Би-би-си од 2019 година покажува дека на планината честопати може да се видат редици од планинари кои се искачуваат до врвот.

Тим Моздејл, водич за Монт Еверест од Велика Британија, открил дека планината се сменила во последните години и редиците изгледаат лошо, а чекањето може да предизвика недостиг на кислород.


Извор: bbc.com
Фото: Принтскрин/bbc.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот