X
 08.01.2015 Наука

Органската материја за прв пат откриена на Марс

Големи вести доаѓаат од анализата на примероците на Марс од инструментот (SAM) на роверот „Кјуриосити“ на НАСА.

 

ровер

 

За прв пат, органската материја дефинитивно е откриена на Марс. Дополнително на тоа, SAM исто така откри остри зголемувања и намалувања на метан нивоата во атмосферата. Научникот Дени Главин ги објаснува овие наоди и открива какви информации тие даваат за нашата потрага по живот на Црвената планета.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука