X
 04.03.2015 Наука

Симулација на удар од астероид во Земјата


Сите сме го гледале „Армагедон“. За среќа, во филмот не видовме уништување на планетата од страна на астероид. Впрочем, не би сакале да видиме никогаш. За оние заинтересираните кои би сакале да видат како би изгледало удирањето на астероид во Земјата направено е видео кое претставува симулација токму на тоа.

Астероид со дијаметар од 500 километри удира во Земјата. Дестинација: Тихи океан. Ударот ја отстранува површината од планетата. Низ орбитата се распространети парчиња од површината, а потоа истите се враќаат на Земјата. За помалку од еден ден, Земјата ги губи условите за живот.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука