X
 21.01.2015 Наука

Земјата во изминатата година ја одминале многу астероиди

Вселената изгледа мирно одовде, но кога ќе видите колку работи се движат таму, ќе забележите дека е вистински метеж.


Програмата „Neowise“ на НАСА ги забележува и мери астероидите и метеорите кои се приближуваат до Земјата. Податоците претставени во видеото се од последната година. Најблиските астероиди се претставени со зелена боја, додека другите се со бела боја, а кометите се жолтите точки.

Можевте да претпоставите дека толку астероиди поминале покрај нас за само една година? Имаме голема среќа, навистина!Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука