X
 19.03.2015 Наука

Може да претпоставите што се наоѓа на фотографијата?

На официјалната интернет-страница на НАСА обично се објавуваат работи кои го покажуваат нашиот чекор кон иднината. Овојпат пишуваме за една фотографија од историјата.


Се работи за еден од сателитите од мисијата „Vanguard“ испратени во вселената во 1958 година.

Првиот сателит кој работел на сончева енергија од оваа серија бил испратен во орбитата на 17 март во 1958 година, односно пред повеќе од половина век.

Тој бил направен како тест за ефектите од околината на сателитот и неговите системи во орбитата на Земјата.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука