X
 23.03.2015 Образование

Факултетски насоки за кои не сте знаеле

Факултетот е голема работа во животот на една личност и со самото тоа знае да биде доста стресен. Една од најстресните работи на факултет, е избирањето која насока ќе ја студирате.

 

1


Сигурно пред да се запишете сте пребарувале и сте истражувале за тоа на што насока треба да се запишете. Дури и да се одлучите за нешто, сигурно дека во еден момент ќе се покаете. Затоа, ви нудиме неколку видови на насоки кои изгледаат чудно, но дефинитивно постојат.

1. Филологија - Универзитетот во Валенсија

2. Шумологија - Државниот универзитет во Мичиген

3. Менаџмент на вода - Универзитетот Висконсин, Мичиген

4. Шкотска литература - Универзитетот во Глазгов

5. Металуршко инженерство - Универзитетот во Алабама

6. Коњски студии - Универзитетот во Западна Монтана

7. Авантуристичко образование - Државниот универзитет во Плимут

8. Аквакултура - Институтот за технологија на Флорида

9. Битлсите, популарна музика и општество - Универзитетот Ливерпул Хоуп

10. Менаџмент на технологија за готвење - Колеџот во Валенсија

11. Науките за одлуката - Универзитетот во Северен Тексас

12. Популарна култура - Државниот универзитет Боулинг Грин

13. Менаџмент на живина - Државниот универзитет во Пенсливанија

14. Курс за менаџмент на тревници и голф - Земјоделскиот колеџ Абрахам Болдвин

15. Бејбиситерство - Колеџот Норланд

16. Образовни студии - Емпајр Стејт Колеџ

17. Студии за Викинзите - Универзитетот во Нотингем

18. Студии по гајда - Универзитетот Карнеги Мелон

19. Цитрус студии - Колеџот на Јужна Флорида

20. Студии за ковач - Колеџот Хокинг

21. Индустрија за патеки за тркање - Универзитетот во Лусвил

22. Енигматологија - Универзитетот во Индијана

23. Кловнологија/Мимичарство - Универзитетот на Мисури, Канзас Сити

24. Министерство за спорт - Универзитетот Либерти

25. Ориентална медицина/хербологија - Колеџот Пацифик

26. ГЛобално управување - Универзитетот во Оксфорд

27. Науки за мелење и менаџмент - Државниот универзитет во Канзас

28. Арктичко инженерство - Универзитетот во Аљаска

29. Студии за Дејвид Бекам - Универзитетот Стафордшир
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование