X
 30.06.2015 Наука

Како изгледаат адитивите пред да бидат ставени во храната?


Иронично, со зголемувањето на потребите и желбите за „природна“ храна на луѓето се зголемува и употребата на адитиви во храната која ја јадеме. Компаниите користат вештачки бои и секакви состојки кои не се природни за да ѝ дадат природен изглед и вкус на храната.

Овие адитиви не може да ги разбере и препознае секој. Тие се супстанци кои ќе ги препознаат само експертите. Но, сега може да видиме како изгледаат тие.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука