X
 29.07.2015 Култура

Непал три месеци после земјотресот


Поминаа три месеци откако Непал беше погоден од два масивни земјотреси. Во потресите загинаа речиси 9.000 луѓе, а повредени беа повеќе од 22.000 луѓе. 600.000 луѓе останаа без своите домови, а милиони останаа гладни и жедни, без засолниште и чиста вода.

Жителите работат на враќање на своите нормални животи, но Непал сè уште заздравува од катастрофата. Светската банка објави дека ќе донира 500 милиони долари за изградби, но денес, месеци по земјотресит, речиси 3 милиони луѓе очајно чекаат било каква помош.

Гледаме како е животот таму деновиве низ фотографии.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура