X
 29.07.2015 Наука

Слушнете ги звуците кои светот ги испрати во вселената


Ова е возбудлив месец за сите вљубеници во вселената. Прво, Стивен Хокинг изјави дека ќе стои зад милионски проект за потрага по вонземски живот, а потоа ја откривме Земја 2.0, најсличната планета на нас.

Сега, НАСА ги објави песните кои одамна ги испрати во вселената заедно со слики, во случај да стигнат до контакт со вонземјани. Песните, односно звуците од Земјата биле испратени на вселенското летало „Војаџер“ во 1977 година.


Слушнете ги сега со одличен квалитет.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука