X
 28.09.2015 Наука

Докази за солената вода на Марс

mars

 

На гифот погоре дамките кои се протегаат низ карпестиот терен се докази за вода на Марс.


Научниците од НАСА објавија дека го открија најсилниот доказ дека постои вода на површината на Црвената планета, нешто за кое се сомневале околу една деценија - водата излегува од долините и кањоните кога е топло, а се суши кога е студено. НАСА се`уште не може да објасни од каде доаѓа водата, меѓутоа тоа сега засега воопшто не е важно. Важно е дека постои вода!

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука