X
 09.10.2015 Култура

Дали на фотографијата можете да го пронајдете фотографот?

Инсталацијата „Соба со огледала“ за прв па е прикажана во Њујорк во 1966 година, меѓутоа нејзината мистерија и понатаму привлекува милиони луѓе во галеријата Олбрајт Кнокс.

 

1


Во неа се` е направено од огледала - подовите, ѕидовите, столовите, масите, таванот... Поради интересниот сплет на отсликувања на огледалата фотографот може да ја слика цела соба, а тој да не се гледа во неа.

 


Неговата силуета скоро и да не се гледа поради силните отсликувања, но сепак, блицот од апаратот успеа да го „издаде“.

Дали можете да забележите точно на кое огледало се гледа фотографот?

 

2

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура