X
 30.10.2015 Наука

Се` што знаеме за зависноста од дрога е погрешно


Експертите велат дека доколку користите хероин или кокаин 21 ден, вашето тело ќе стане физички зависно од супстанцата поради хемиските врски во неа. Меѓутоа, хемиските состојки не се единствените играчи во поглед на зависноста од овие дроги, барем според професорот по психологија Брус Александар.

Во експеримент со глувци, професорот открил дека улога игра и околината кога станува збор за зависноста, што потоа се докажало и како вистинито за време на Виетнамската војна со САД, кадешто зависниците кои војувале преставнале да бидат зависни кога се вратиле во своите семејства.

Повеќе за зависноста од дрога научете во следното видео.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука