X
 13.11.2015 Наука

Фотографии кои вонземјаните би ги виделе ако го пронајдат Voyager

Во 1977 година, НАСА го лансира вселенскиот брод „Voyager“. Во него, постои златен запис во кој има звук и музика (создадени со помош на Карл Сејган), кои служат да ги запознаат вонземјаните со човечкиот живот во случај да бидат пронајдени од нив.

 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука