X
 25.12.2015 Наука

Физиката позади сообраќајните несреќи

Како хемиската енергија на бензинот се трансформира во кинетичка енергија од автомобилот во движење? И каде кинетичката енергија оди кога автомобилот се судира во нешто и претстанува да се движи?

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука