X
 24.12.2021 Наука

Омикрон или делта - која варијанта носи поголем ризик од хоспитализација?

Студија спроведена на престижниот Кралски колеџ во Лондон посочува дека омикрон, кој брзо се шири, носи малку помал ризик од хоспитализација за разлика од делта-сојот.

За лицата заразени со омикрон, веројатноста за хоспитализација е за 15-20 отсто помала отколку за оние заразени со делта-сојот на коронавирус, покажаа резултатите од студијата.

Според истата студија, луѓето заразени со омикрон имаат 40-45 отсто помали шанси да ја поминат ноќта во болница од оние заразени со делта.

Ризикот од хоспитализација е сличен за оние со омикрон и делта под услов да имаат примено најмалку две дози од вакцината, покажа истражувањето.

Но, ризикот од хоспитализација е поголем за оние што не примиле ниту една доза од вакцината, велат истражувачите во студијата.

- Нашата анализа покажува докази за умерено намалување на ризикот од хоспитализација со варијантата омикрон, но не и со делта-варијантата - рече професорот Нил Фергусон од Кралскиот колеџ.

- Сепак, ова намалување на ризикот се чини дека ја поништува намалената ефикасност на вакцините против инфекција со омикрон - додаде Фергусон, кој предупреди дека големиот број инфекции со омикрон може да доведат до зголемени барања за здравствени услуги.

- Иако ризикот од хоспитализација за луѓето инфицирани со омикрон е намален, што се охрабрувачки вести, ризикот од инфекција сè уште е екстремно висок. Со употребата на дополнителни дози, вакцините остануваат најдобра заштита од инфекција и хоспитализација - рече Азра Гани, коавторот на студијата.

Извор: b92.net
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука