X
 15.03.2019 Здравје

Во рестораните во Турција веќе нема да има соларници на масите

На масите во турските ресторани веќе нема да има соларници, јави Анадолија повикувајќи се на претседателот на Федерацијата на сопственици на ресторани и слаткарници во Турција, Ајкут Јениџе.

Мерката е одобрена откако федерацијата потпишала протокол со министерството за здравство за намалување на користењето сол и шеќер.

Јениџе изјави дека по потпишувањето на протоколот почнала обука на мајстори готвачи за да биде намалено користењето на сол и шеќер во јадењата.

СЗО има норма од една лажичка сол дневно во храната, а тоа ниво во Турција, според Јениџе, е над 2 лажички.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје