X
 15.07.2020 Здравје

Денеска има 198 нови случаи на Kовид-19

Во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Kовид-19. Починати се 4 лица, а оздравени 97, соопшти Министерството за здравство.
Новозаразените се од:


- Скопје 83
- Куманово 12
- Дебар 1
- Штип 21
- Прилеп 2
- Тетово 9
- Струга 3
- Велес 2
- Битола 11
- Охрид 3
- Гостивар 10
- Радовиш 7
- Кочани 1
- Пробиштип 2
- Демир Хисар 3
- Свети Николе 27
- Кичево 1

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Прилеп и еден од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени лица.
- Скопје 71
- Штип 7
- Тетово 12
- Велес 1
- Битола 1
- Кочани 1
- Пробиштип 1
- Кичево 1
- Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 80.774 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.


Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.530, бројката на оздравени пациенти е 4.565, на починати е 393, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.572.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје