15.09.2018 Живот

Бесценетиот одговор на Владета Јеротиќ за тоа што е вистинска љубов

Академик професор Владета Јеротиќ остави трага во областа на психоанализата, психотерапијата, религијата и филозофијата, а љубовта за него беше честа тема на дискусија.

Кога во еден момент го прашале која е дефиницијата за вистинска љубов, Јеротиќ рекол:

-Да се сака друг човек значи да се сфати и секако, да му се прости. Не е лесно да се сака човек онаков каков што е, но ако сме во состојба не само да го прифатиме туку и да го засакаме онаков каков што е, го поттикнуваме да стане онаков каков што може да биде. Затоа, ако некој го сакате навистина, обидете се да го промените со вашата љубов, а не со вашите ултиматуми - рече тој во една прилика.

Ова се уште некои негови мисли за љубовта.

-Не знам дали човек е во состојба да сака ако не е сака. Или речено поинаку, колку и со каква сила во детството сме биле сакани, толку ќе бидеме во состојба да ги сакаме другите.

-Дали постои совршена љубов? Не знам, тешко... Но, искрената љубов помага против стравот.

-Имаме духовна љубов, интелектуална, емотивна и физичка. Нема да рангирам, секоја од овие видови љубов е важна. Четирите компоненти никогаш не се задоволени бидејќи идеален брак нема. Нека бидат две, и кај едниот и кај другиот. Не знам кои, секоја е значајна. Секако, најтешко е да се усогласи емотивниот живот. Најлесно е, интелектуалниот. Веднаш штом забележите дека во брак една од овие компоненти слабее, веднаш негувајте некои други. Не ја занемарувајте физичката љубов, особено во средните години.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Живот