X
 05.02.2016 Култура

Малме - градот во кој се зборува на 150 јазици


Малме е третиот најголем град во Шведска. На прв поглед, градот не изгледа како атрактивна дестинација и дефинитивно не е прв на листата за посетување на луѓето кои ја посетуваат Скандинавија.

Но, многумина ќе се согласат дека градот е прекрасен. Таму ќе најдете многу различни луѓе и само таму може да слушнете околу 150 различни јазици на улиците. Локацијата на градот е привлечна за луѓето кои доаѓаат тука да работат.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура