X
 02.03.2016 Наука

Неверојатни фотографии од вселената од астронаутот Скот Кели

Астронаутот на НАСА наскоро ќе го заврши најдолгото патување во вселената - а има да понуди и фотографии со кои тој успеал да ги направи во текот на неговото патување.

 

астронаут


После 340 дена, повеќе од 5.000 патувања околу Земјата, астронаутот Скот Кели и рускиот космонаут Микхаил Корнијенко конечно се враќаат на Земјата, завршувајќи ја нивната триумфална мисија, #YearInSpace. Ова е мисија која долго ќе се памети по нејзината храброст како и направените фотографии.

„На крајот на денот, истражувањето на вселената се врти околу човечкото искуство. Скот не само што го сподели неговото патување со светот, туку тој и ја вклучи и јавноста“, пишува Џон Јембрик, менаџер на медиуми на НАСА. „Преку сопствените напори, Скот го направи истражувањето на вселената поблиско и подостапно“.

Фотографиите на Кели му донесоа доста фанови. Од Твитер до Тумблр, стотици илјади корисници на социјални медиуми го изразуваа своето восхитување за фотографијата.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука