X
 20.11.2022 Наука

Метеорит содржи информации за почетокот на животот на Земјата

Ново истражување покажува дека метеоритот од Винчкомбе, редок јаглероден метеорит кој паднал во Велика Британија во февруари 2021, содржи вода од вселената и органски состојки кои откриваат детали за создавањето на океаните на Земјата.

Ново истражување водено од експерти од британскиот природонаучен и историски музеј и Универзитетот во Глазгов ги открива деталите за движењето и составот на метеоритот. Брзото зачувување на метеоритот по неговото паѓање овозможува прецизна анализа и на научниците им овозможува поглед во оригиналниот состав на Сончевиот Систем пред 4,6 милијарди години, изјавил Ешли Кинг, автор на истражувањето.

Научниците откриле дека 11 отсто од тежината на метеоритот е вода од вселената, а поголемиот дел од оваа вода е заробен во минерали кои се формирале во раните фази на Сончевиот Систем. Односот на изотопи на водород во водата е сличен како оној на водата на Земјата. Освен тоа, метеоритот содржел и вонземни аминокиселини, кои се основни состојки за живот.

Резултатите покажуваат дека јаглеродните астероиди играле клучна улога во донесувањето на состојките потребни за живот на Земјата.

Истражувачите пресметале и дека метеоритот потекнува од астероид во близина на Јупитер и патувал до Земјата последните милион години.

Извор и насловна фотографија: Natural History Museum 
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука