X
 06.03.2016 Наука

Како е да се поминат 340 дена во вселената?


Скот Кели се вратил во САД откако поминал 340 дена во вселената на Меѓународната вселенска станица. Тоа е најдолгиот период поминат од астронаут во вселената. Тој бил дел од над 450 експерименти додека бил во станицата.

За време на овој период, неговата висина се зголемила за 3,8 центиметри, но оттогаш се вратил во нормалната висина назад на Земјата. Во видеото подолу, астронаутот објаснува како било да се помине 340 дена во вселената.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука