X
 24.05.2016 Наука

Неверојатни научни факти кои не сте ги учеле на училиште

На часовите по хемија, особено во текот на средношколските денови учиме доста интересни работи - од периодниот систем на елементите до тоа како функционира ДНК.

 

fakti


Знаењето што ќе го добиете таму ги поставува основите за сите други неверојатни нешта кои ќе продолжиме да учиме и надоградуваме. Хемијата дефинитивно не завршува во средно, такашто откако ќе го донесете учењето на „следно ниво“, работите стануваат доста интересни.

Oва се неколку неверојатни факти кои не сме ги учеле на училиште - линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука