X
 06.07.2016 Наука

Што е она што треба да го знаете за планетата Јупитер?

Сондата на НАСА, Џуно успеа да влезе во орбитата на Јупитер на 4 јули, па сега ќе бидеме во можност да видиме фотографии од планетата. Јупитер е најголемата планета во сончевиот систем, и неговата големина дава прилично неверојатни својства. Во продолжение ви нудиме интересни факти за Јупитер.

 

планета

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука