X
 04.08.2016 Наука

Ако луѓето го колонизираат Марс, како ќе еволуираме?

На 30 јули 2016 година, веб страната Cracked.com објави кратка видео анимација на својот канал на YouTube во која објаснува зошто патувањето во вселената е една од најлошите работи кои може да му се случат на човечкото тело.

 

mars


Иако Star Trek го нарекува последната граница, сепак ова не е граница која треба да се истражува. Вселената е сурова. Не е како одење на прошетка - кога нешто не е во ред со астронаутите, тоа може да биде смртоносно. Не постои армија која ќе биде испратена за негово спасување, не е бран од кој човек може да се опорави.

Дури и ако вселенското летало кое не' носи до вселената работи беспрекорно, постојат и други проблеми. Како што посочува Cracked, „вселената ќе го уништи вашето тело“. Наједноставно кажано, предолгото престојување во нулта гравитација предизвикува многу здравствени проблеми. Такашто престојувањето во вселената долго време не е добра идеја.

Но, што со сонот за колонизација на друга планета? Бил Нај, научниот едукатор и автор, има неколку мерки на претпазливост во врска со колонизацијата на Марс. Би можело да биде слично, но многу полошо колку базата моментално на Антарктикот. Тешко е да се живее на студениот континент. Освен пингвините и фоките кои живеат на брегот, тоа е само празно место без храна и вода. Сличен би бил животот на Марс. Нај исто така укажува на претстојниот филм наречен „The Space between us“ кој дава прилично добра идеја за сето ова. Ако некој е роден на планета како Марс, многу работи можат да му се случат на ова тело, вклучувајќи и срце со различна сила, со кое би било прилично тешко да се живее на Земјата. Бил Нај не ја гледа колонизацијата на Марс во блиска иднина. Дури и според проценките на еден ентузијаст, ние сме далеку од можноста да живееме на Црвената планета. 

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука