X
 08.08.2016 Живот

Eдна од најчудните глетки во морето

кит

 

Огромно, навистина застрашувачко суштество го исплашил рибарот Марк Ваткинс. Тој се наоѓал на околу 50 километри од Банбури во Австралија, кога забележал дека нешто лебди пред него.


Подоцна открил дека е труп од кит кој се наполнил до неверојатни размери. Видот на китот не бил идентификуван, меѓутоа судејќи според стомакт, може да станува збор за грбав кит.

Иако оваа глетка се чини необична, морскиот биолог Андреј Дејвид Талер во 2014 година за „National Geographic“ објаснува дека наполнетите трупови на китови се огромен проблем за океаните.

Имено, долго време откако ќе починат тие пловат додека конечно не пукнат.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот