X
 14.11.2016 Живот

Мојот татко е херој од стрип!

Престанав да верувам во Дедо Мраз кога имав околу 10 години, но никогаш не престанав да верувам во Супермен. Како можев да престанам кога тој живееше во мојата куќа.

 

supermen


Супермен кој живееше со мене не носеше црвена наметка и чизми. Поголемиот дел од времето носеше бела маица и вратоврска и носеше актовка пред да излезе од дома.

Отсекогаш се сомневав дека е Супермен бидејќи совршено одговараше на описот на овој херој. Тој беше најбрзата личност која ја познавав. Се тркавме толку многу пати, а јас никогаш не успеав да го стигнам освен неколку пати кога тој ме остави да победам.

Имаше таква сила што можеше да ме падне на земја било кога и да ме подигне толку високо што мојот грб го допираше таванот.

И знаев дека можеше да гледа преку Х зраци бидејќи отсекогаш знаеше кога ја кажував вистината, а кога лажев. Тој можеше да поправи се' што ќе ми дојдеше на ум и можеше да победи во било која игра. Беше доволно паметен да ме научи математика и доволно трпелив да ме научи да играм бејзбол.

А неговиот кафеав дебел ремен кој го носеше ја имаше моќта на мотивацијата. Не го искористи за ништо друго освен за задржување на неговите пантолони иако никогаш не заборавив дека ременот е таму и постои.

Исто така тој имаше моќ да ми го одземе велосипедот, а подоцна и клучевите од автомобилот.

Како што во мојот живот започнаа да влегуваат пријатели, открив тајна. И тие живееја со Супермен. Сите мои пријатели се колнеа дека имаа Супермен дома.

„Мојот татко има продавница“.

„Мојот татко е хирург“.

„Мојот татко играше фудбал на факултет“.

Пофалбите беа големи и искрени. Очигледно, Супермен живееше во секоја куќа. Сепак, потајно, јас знаев дека вистинскиот Супермен живееше во мојата.

Но, за жал верувањето исчезна со текот на времето. И кај мене, и кај моите пријатели. До мигот кога станавме адолесценти, приказната исчезна. Нема што - татковците не можат секогаш да бидат Супермен. Децата растат и родителите стареат. Тоа отсекогаш било така. И треба да биде така.

Денес татко ми е во средината на шеесеттите години, а поголемиот дел од тврдењата дека беше Супермен кои ги имав како мал повеќе не се вистина.

Повеќе не е најбрзиот човек; ако се тркаме, јас би бил тој кој ќе победи. Се'уште е силен, меѓутоа не толку силен за да ме подигне до таванот. Сега ова е нешто резервирано за неговите внуци, барем за најмалиот од нив.

Тој не е Супермен на начин на кој стриповите го опишуваат Супермен. Всушност сфатив дека никогаш и не бил. Но, поентата е што верував дека некогаш беше. И тој тоа го знаеше. Тоа го знаеше и твојот татко и татковците на другите деца - и секако, ја прифаќаа таа одговорност. Се обидуваа да го достигнат невозможниот стандард на Супермен.

Заборавете на криптонитот на заморот и финансиската одговорност. Заборавете на шефот кој бара толку многу и потребата да се дружат со пријателите.

Најдобрите татковци даваат се' за да бидат Супермен се' додека нивните деца сакаат да веруваат во тоа. И подолго.

На крајот, тие ги соблекуваат нивните наметки. Сепак, и за ова откажување потребна е посебна сила.

И јас денес сум татко и јас сум тој што се обидува да го имитира Супермен. Како повеќето татковци, поголемиот дел од времето сум Кларк Кент, а сосем мали моменти сум Супермен.

Оние Супермени во пензија ќе ви кажат едно нешто: „Ниту еден татко не е совршен. Но децата се способни и желни да пронајдат суперхерој позади маската“ - совет кој претставува моќен поттик.

 

Автор: Боб Диксон

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот