X
 26.11.2016 Образование

Најдобрите училишни системи во светот

Секоја година, „The World Economic Forum“ го објавува нивниот „Global Competitiveness“ извештај за состојбата на економиите во светот.

 

систем


Форумот ги проучува податоците од различни области како што се стабилноста на банките, па се' до софистицираноста на бизнисите во секоја земја. Потоа ги користи податоците за да создаде една слика за економијата за секоја земја во светот.

Земјите ги рангира според „12 столбови на конкурентност“ кој ја вклучува макро-економската средина, инфраструктурата, здравството и основното образование, како и ефикасноста на пазарот на трудот. Нашата земја се најде на 68-то место од вкупно 138 земји со 4.23 поени.


Ова се земјите кои имаат најдобар образовен систем.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование