X
 16.01.2023 Економија

„Тесла“ планира инвестиција во Босна и Херцеговина

Војин Митровиќ, министерот за економија и претприемништво на Република Српска, Босна и Херцеговина, откри дека американската компанија за електрични автомобили „Тесла“ ќе започне да работи во Босна и Херцеговина.

Се планира отворање операции во Бијељина, во североисточниот дел од земјата, блиску до границата со Србија.

- Постои можност за доаѓање на „Тесла“, а ние очекуваме тоа да биде реализирано до средината на годината - изјавил Митровиќ за „Блумберг Адрија“, без да открива детали.

Извор: Bloomberg adria
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија