X
 05.04.2016 Технологија

Автомобилот кој ја менува автоиндустријата

Од одамна, Илон Маск, извршен директор на „Tesla“, се труди да ја спаси природната средина и на луѓето да им овозможи електрични возила кои ќе можат да ги си дозволат. Се чини дека ова време пристигна.

 

1


Еволуцијата на „Tesla“

Најпрво се појави „Tesla Roadster“ чија цена беше висока, а се произведуваше во само 500 примероци годишно, но на светот му покажа дека и електричниот автомобил може да биде атрактивен. Наследник на „Roadster“ е величенствениот „Model S“, со висока, но сепак прифатлива цена.

 

После „Model S“ следуваше „Model X“. Парите заработени од продажбата на „Model S“ и „Model X“ беа насочени кон производство на „Model 3“ - првиот електричен автомобил наменет за масовниот пазар благодарение на неговата прифатлива цена.

 

2


Кои се карактеристиките на возилото?

Се знае основната цена која изнесува 35.000 долари. Со една полна батерија можат да се возат 350 километри, а сопствениците ќе ја добијат кон крајот на годината. За помалку од 6 секунди достигнува брзина од 96 километри на час. Маск во презентацијата истакнува дека „Model 3“ е сигурен автомобил и дека освоил 5 ѕвездички во секоја сигурносна категорија.

 

3


Во автомобилот собира 5 луѓе без никакви проблеми. Со оглед на тоа што „Tesla“ автомобилите немаат стандардни мотори, возачот и совозачот се малку понапред па оние кои седат на задните седишта имаат малку повеќе простор.

Дизајнот

 

tesla


Дизајнот на новиот модел е фантастичен, а и ја заштитува природната средина. Порачани се веќе 130.000 модели од овој вид на автомобил, а се чини дека бројката и понатаму ќе расте. „Tesla“ го менува и начинот на продажба на автомобилите. Знаеме дека се создаваат редици за купување на iPhone и влезници за кино, но сега овој модел на купување се пренесува и во автомобилската индустрија.

Конкуренција


Единствена можна конкуренција за овој модел е „Chevrolet Bolt“. И двата автомобили достигнуваат 350 километри. „Tesla“ е во предност бидејќи има „Supercharger“ мрежа за полнење, а сите знаеме дека брзината на полнење на било кој уред е најважната карактеристика за употребливоста.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија