16.02.2022 Живот

Кога бев дете со Џон Илија Апелгрен: Најдобро играв џамлии и петкамци

Кога бев дете, по завршувањето на цртаниот филм во 19:15 часот беше време за спиење. Јас и брат ми на крај од цртаниот ќе речевме тивко: „Ве молам, дајте ни уште еден“ и бевме пресреќни кога ќе ни се оствареше таа желба, а ние ќе добиевме уште три минути забава. Вака изгледал раниот детски ноќен живот на нашиот џез-пејач и може слободно да се каже вокален уникат во Македонија - Џон Илија Апелгрен. Тој повеќе од три децении на нашата сцена го одржува жанрот што не е карактеристичен за нашето поднебје, маестрално исполнувајќи ги најубавите џез-стандарди од светската музичка литература.

Во текот на неговата богата кариера, Апелгрен има настапувано на концерти со биг-бендови, симфониски оркестри и со помали џез-формации. Има снимено илјадници минути музика за Македонската национална телевизија и отпеано многу часови ревиска музика за новогодишните телевизиски програми. Едно време бил главен вокалист на „Биг бендот“ на МРТВ. Апелгрин за Деца.мк открива дел од неговото колоритно детство.

Прочитајте повеќе на Деца.мк

Живот