X
 16.12.2020 Наука

Откриени 20 нови животински видови во шумите на боливиските Анди

Научници штотуку известија за откривање 20 нови животински видови во боливиските Анди. Освен тоа, во пределот биле забележани растенија и животни што не биле видени со децении.

Долината Зонго, која се наоѓа помеѓу главниот град на Боливија, Ла Пас, е позната како „срцето“ на регионот. Во планинскиот предел живеат многу животни и растенија.

Помеѓу високите шуми во оваа долина неодамна биле откриени нови животински видови, меѓу кои видови на змии, жаби, орхидеи и пеперутки. Откритијата биле објавени неделава, а биле направени за при 14-дневна експедиција во 2017 водена од Тронд Ларсен од непрофитната еколошка група „Конзервејшн интернешнал“.

Ларсен открива за Си-ен-ен дека неговиот тим не очекувал да открие толку нови видови и да пронајде видови за кои се сметало дека се исчезнати. Меѓу другото, научниците откриле екстремно отровна планинска змија, минијатурна жаба долга 1 сантиметар која се камуфлира во мовта и почвата и орхидеја која ги имитира инсектите, мамејќи ги да пренесуваат полен.


Фото: Стефен Рајкл/Conservation  

Откритијата ѝ се нови на науката, но овие видови им се познати на домородците. Новооткриен бамбус веќе се користел од страна на локалните жители како градежен материјал и за изработка на музички инструменти. Научниците забележале и видови што не биле забележани со децении, како жаба со црвени очи која последен пат била видена пред 20 години и вид пеперутка последен пат видена пред 98 години.

Од еколошката група што стои зад откритијата велат дека тие треба да ги поттикнат властите да ги заштитат ваквите региони.

Автор: Алаја Харис
Извор: cnn.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука