X
 16.12.2020 Живот

Соседните земји ѝ нудат медицинска помош на Шведска откако вториот бран на пандемијата зеде посилен замав

Финска и Норвешка ѝ понудија медицинска помош на Шведска бидејќи таа се соочува со сè потежок втор бран на пандемијата, кој веќе предизвика оптоварување на болниците и интензивната нега во некои области.

Шведска сè уште официјално нема побарано помош однадвор, но властите во Стокхолм побараа помош од војската на земјата, а ќе добијат помош и од помалку погодените региони.

- Не добивме официјално барање за помош, но секојдневно проценуваме како ќе изгледа болничката состојба и, се разбира, подготвени сме да ѝ помогне на Шведска ако можеме - вели Кирси Варила, секретар во финското министерство за социјални работи и здравство.

Нејзината колешка од Норвешка, Марија Јахман Бјерке, вели дека нордиските земји имаат договор за соработка што дозволува медицинската помош да биде споделена за кратко време.

- Ако шведските власти ни се обратат за помош, би имале позитивен став за тоа - вели таа.

Норвешка и Финска доживеаја многу поблаг прв и втор бран отколку Шведска, која беше исклучок во Европа избегнувајќи официјално заклучување на земјата и употреба на маски за лице.

Во изминатиот месец Шведска имаше 1.400 смртни случаи од Ковид-19, во споредба со околу 100 во Норвешка и 80 во Финска. Шведска различно ги пријавува смртните случаи од остатокот од Европа, но анализите од финансиската компанија „Нордеа“ велат дека би можеле да бидат повисоки од нивниот врв во април.

svedska

Регионот на Стокхолм во средата предупреди дека 99 отсто од креветите на интензивна нега се полни, додека здравствените синдикати предупредуваат на голем број медицински работници што се откажуваат бидејќи инфекциите, хоспитализациите и смртните случаи продолжуваат да растат.

Околу 3.600 здравствени лица се откажале од регионот во Стокхолм од почетокот на пандемијата, околу 900 повеќе од истиот период минатата година.

Јохана Сендвол, директорка на Националниот одбор за здравство и социјална помош во Шведска, изјави дека земјата сè уште не планира да побара помош од своите соседи.

- Ситуацијата во здравството е сериозна во неколку дела на земјата, но имаме национално достапен капацитет за да ја задоволиме потребата во моментов - вели таа.

Ајрин Нилсон Карлсон, висок советник за јавно здравје во управниот одбор за „Фајненшл тајмс“, вели дека ситуацијата е под контрола.

- Загрижени сме за ситуацијата, но не дека ќе биде без контрола. Има тензии во единиците за интензивна нега, голем обем на работа за персоналот. Но, можеме да ги прошириме капацитетите над она што го имаме во моментот. Значи, тоа не е акутна криза - вели таа.

Шведска ги заостри своите препораки на национално и локално ниво за мерките што луѓето треба да ги преземат, но избегнува законски ограничувања, стратегија што јавноста и понатаму ја поддржува. Централнолевичарската влада работи на закон за итни случаи за пандемија што ќе ѝ овозможи затворање на продавници и ограничување на користењето на јавниот превоз, но тој нема да стапи во сила до средината на март.

Државниот епидемиолог Андрес Тегнел пролетта постојано повторуваше дека Стокхолм наскоро ќе достигне колективен имунитет, но повторно беше силно погоден во вториот бран.

- Не може да се вредни пијалаците по работа, божиќниот шопинг или запознавањето луѓе надвор од вашето домаќинство. Последиците се ужасни - изјави Бјорн Ериксон, директор за здравствена заштита во Стокхолм.

Извор: Financial Times
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот