X
 04.01.2017 Наука

Фасцинантно откритие: Именуван нов човечки орган

Класифициран е нов човечки орган во дигестивниот тракт, наречен мезентериум. Иако знаеме се' за неговата структура, неговата функција останува непозната.

 

орган


Долго време се верувало дека мезентериумот претставува комплексна структура со делови, кои овозможуваат нервите и крвните садови да дојдат до црвените клетки и да го држат системот „на место“. Меѓутоа, неодамнешните истражувања покажуваат дека станува збор за еден, континуиран орган.

Благодарение на новите истражувања, медицинските учебници ќе претрпат промена, а мезентериумот конечно ќе добие статус на орган.

Ова откритие ќе го промени целото разбирање за структурата на човечкото тело, а со именувањето на органот, целата област на медицината ќе доживее промена која на докторите ќе им помогне подобро да го сфатат човечкото тело и да лекуваат одредени болести.

Докторите и студентите по медицина имаат голема задача: да ја пронајдат функцијата на новиот орган и да откријат каква улога има кога станува збор за болестите поврзани со абдоменот.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука