X
 13.05.2017 Живот

Модерната жена и нејзините демони

Женската сексуалност не е најлесната работа за отсликување во илустрација, но Поли Нор одлично успева да ја претстави во нејзините дела.

демони
Фото: Instagram

Овој ументик избра храбар и смел стил за да ги изрази своите мисли за современите дами и нивната сексуалност, цртајќи ги девојките и нивните демони во различни ситуации. Таа кориси светли бои и „рамен“ стил и цртани ликови, но нејзините темни и вознемирувачки теми докажуваат дека овие дела не се за деца.

Нејзината инспирација? „Фрустрацијата, стравот и тагата“, вели таа.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот