X
 16.05.2017 Живот

Село од виножито - Креативен проект со неверојатен резултат

Зошто да одите некаде преку виножитото кога можете да живеете во него? Кампунг Пеланги, малечко село во Индонезија е претворено во неверојатен приказ од светли бои и чуден дизајн.

vinozito
Фото: anomharya, arieprakhman

Заедницата Централна Јава, лоцирана во јужната област на Семеранг, потроши повеќе од 22.000 долари за да прекрасната трансформација, во обид да се ослободи од статусот како деградирана сиромашна заедница. Иницирана од 54 годишниот директор на средно училиште, Сламет Видодо, проектот обои 232 домови во Кампунг Пеланги и инспирира уште 3 градови во земјата за преземање на истата иницијатива. Креативните мурали на ѕидовите од тесните ходници едноставно внесоа светлина и живот во целото село.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот