X
 20.05.2017 Наука

Кога ќе може 3Д печатар да печати органи?

Ова всушност може да се случи. Печатење на коски, мускули, ‘рскавици, па дури и уво.

фото извор: Popular Science

Ентони Атала кој е главен раководител на „Wake Forest Institute for Regenerative Medicine“, тоа и го направил. Органите се потешки. Потребно им е да се развиваат побавно, генерирајќи масивни мрежи на нерви и крвни садови. Планот на Атала е да печати форми кои имаат мали дупки за хранливи материи и кислород кој би поминувал додека инјектирани клетки формираат органи.
Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука