X
 04.06.2017 Наука

Астронаутите на НАСА ќе треба да ја пијат сопствената урина

Според најнови откритија пиењето на урината е малата тајна на долгите патувања во вселената.

жена научник
Фото извор: Smitsonian Channel

Трошоците за транспорт на вода во Меѓународната вселенска станица и пошироко се огромни, 48.000 долари по литар, па инжинерите на НАСА мораа да најдат поевтина опција.

Методот е најден, но колку ќе им биде угодно на астронаутите да го применуваат е прашање на кое допрва треба да се бара одговор. Се работи за тоа да ја претворат сопствената урина во вода.

Секако, урината минува низ процес на преработка после кој може да се консумира. Во видеото подолу е објаснето како помага на уредот со кој се постигнува истото, да го одработи своето.

На крај се добива добро прочистен дестилат на урината кој се става во процесор на вода, за натамошна филтрација пред да биде консумиран.


Подготвил: М.Д.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука