X
 12.09.2023 Наука

Симулација покажува што би се случило ако црна дупка се приближи до Земјата

Сите сме слушнале за црните дупки во вселената. Тие „голтаат“ сѐ пред себе, а малку се знае за нивната природа. Видеосимулација покажува што би се случило доколку мала црна дупка се приближи до Земјата.

Во видеото, црната дупка е широка само 9 милиметри, но има иста маса како и Земјата. Симулацијата покажува дека во случај на блиска средба, Земјата би се вртела кон црната дупка, а притоа ќе се издвојуваат цели делови од планетата. Масата на Земјата нема да влезе во црната дупка, туку ќе биде исфрлена далеку во вселената во експлозија.

Погледнете ја оваа симулација во продолжение.


Извор: Unilad
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука