X
 15.09.2017 Здравје

Генијалната лекција за бактериите на една наставничка

лекција
Фото: Donna Gill Allen/Facebook

Едуцирањето на децата за комплексноста на науката може да биде вистински предизвик - но една наставничка доби генијална идеја за интересен експеримент.

Дона Гил Ален сакала да ги научи нејзините ученици за важноста на миењето раце и одржувањето на хигиената, па лекцијата ја споделила на нејзиниот фејсбук-профил.

Со лекцијата таа се обидувала да им каже колку лесно може да се рашират бактериите. За да го направи тоа, таа зела неколку парчиња леб и кеси.

Ова е нејзината методологија:

„Користите три парчиња леб. Пред децата едно парче леб ставате во кесата со нараквица, а на кесичката пишувате „Контролирано“. Ги миете рацете и со голи раце ставате парче леб во втората кесичка на која пишувате „чисто“. На последната кесичка ставате парче леб кој претходно го допреле рацете на сите деца и на неа пишувате „валкано“.

Со текот на времето набљудувајте како се менува лебот поради бактериите.

Резултатите се доволни за да ги натераат децата да не забораваат да си ги мијат рацете.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје