X
 24.09.2017 Забава

Интересен тест кој збудале милиони луѓе: Дали можете да го решите?


Математичка алгебарска задача
(Фото: Youtube screenshot)


Откако беше објавен на „Фејсбук“, споделен е над три милиони пати.

На „Јутјуб“ е поставено видео со постапка на решавање на следнава задача: 6 + 4 = 210, а 9 + 2 = 711. За каков математички трик станува збор?

Ако ја решите оваа задача, на „Јутјуб“ има продолжение, но со дополнителна дилема :)


Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава