X
 17.01.2019 Технологија

Враќање во 90-тите: „Инстаграм“ има посебни ефекти за носталгичните

Џорџ Кеденбург, дизајнер за производи од „Инстаграм“, создава единствени ефекти за проширена реалност инспирирани од старата технологија.

Посебните ефекти за проширена реалност што ги создаде Џорџ се различни од вообичаените и токму поради тоа стануваат интересни за корисниците на „Инстаграм“, особено оние што можат да ве вратат во други времиња.

Тој на својот профил дизајнира и објави неколку ефекти за проширена реалност инспирирани од индикаторите на телефонските батерии и естетиката на десктоп-компјутерите од 90-тите години. Сите следбеници на профилот на кој објавува ефекти за проширена реалност можат да ги користат и во сопствените „Сторис“ и објави.

Ефектите можат да ги користат и самите посетители - само треба да кликнат на оние што Кеденбург ги објавил.

efekt
Фото: George Kedenburg
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија