X
 17.02.2020 Здравје

Лек против маларија е ефикасен и за коронавирусот

Кинески експерти врз основа на резултати од клинички испитувања потврдија дека хлорохин фосфат, лек против маларија, има одреден лековит ефект врз новиот коронавирус Ковид-19, пренесе кинеската агенција Синхуа.

- Експертите „едногласно“ сугерираа лекот да биде вклучен во следната верзија на директивите за лекување и да се применува во пошироките клинички испитувања што е можно поскоро - истакна Суен Јенжунг, заменик-претседател на кинескиот Национален центар за биотехнолошки развој во рамките на министерството за наука и технологија.

Извор: Xinhua

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје