X
 17.04.2022 Живот

Ова се најатрактивните дестинации за време на пандемијата

Британската агенција „Еуромонитор“ годинава направила листа со најпопуларни светски метрополи за патување за време на пандемијата. При создавањето на листата се земени предвид и други фактори, освен бројот на туристи, како инфраструктурата и економијата, но и ефикасноста на мерките против ковид-19.

Листата со најатрактивни дестинации во светот за време на пандемијата ја преводи Париз, а во првите 10 се и Дубаи, Амстердам, Мадрид, Рим, Берлин, Њујорк, Лондон, Минхен и Барселона.


Фото: Pixabay

Париз има највисока оцена за туристички перформанс и втора највисока оцена по туристичка политика и инфраструктура. Според агенцијата, градот најмногу добил од враќањето на американските и азиските туристи.

Мадрид, кој е четврти на листата, добил највисока оцена за одржливост.

На листата со првите 20 града се наоѓаат и Виена, Милано, Прага, Лос Анџелес, Токио, Даблин, Лисабон, Франкфурт, Цирих и Истанбул.

Извор: Klix
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот